Biżuteria górska

Jak dbać o biżuterię górską?

Jak przechowywać biżuterię i dbać o nią? Jak usunąć ciemny nalot, który z czasem pojawia się na srebrze? Co zrobić, aby złoto zachowało swój ciepły blask? Jeśli chcesz, aby twoja ulubiona biżuteria górska zawsze prezentowała się świetnie, zapraszamy do lektury najnowszego wpisu!

W Hilly Sheep stawiamy na ponadczasowe materiały, czyli złoto i srebro. Metale te nie ścierają się, a efektownie starzeją, nabierając z czasem charakteru. Jednak jeśli chcesz, aby twoja biżuteria górska prezentowała się naprawdę dobrze przez lata, musisz wiedzieć, jak ją pielęgnować i przechowywać. Okazuje się bowiem, że chociaż wymienione metale są wytrzymałe, to niektóre czynniki, mogą mieć zły wpływ na kondycję twoich błyskotek. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, dzięki którym twoja biżuteria z motywem gór nie straci blasku.

Jak dbać o biżuterię srebrną?

Kliknij w zdjęcie i zobacz pierścionek górska panorama z topazem!

Bransoletka Tatry, górskie pierścionki czy kolczyki z górami to nasze srebrne klasyki. Sięgacie po nie często i doceniacie chłodny blask metalu oraz jego oksydowane elementy. Niestety, srebro to specyficzny materiał – z czasem jego powierzchnia podlega procesowi utleniania. To naturalne zjawisko, w wyniku którego metal przybiera nieco ciemniejszą barwę. Co ciekawe, efekt ten może postępować szybciej w warunkach zanieczyszczonego powietrza.

Na szczęście pojawienie się na srebrze tzw. patyny to proces odwracalny. Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o biżuterię srebrną i przywrócić jej dawny blask, wystarczy wyczyścić bransoletkę, naszyjnik czy pierścionek. Jak to zrobić? Możesz postawić na domowe sposoby np. wyczyścić biżuterię za pomocą mieszanki wody z dodatkiem octu i sody oczyszczonej.

Kliknij w zdjęcie i zobacz kolczyki góry w sercu!

Co ciekawe, proces ciemnienia srebra możesz w pewnym stopniu zminimalizować. Wystarczy, że zadbasz o odpowiednie przechowywanie swoich bransoletek górskich czy pierścionków z górami. Unikaj pozostawiania biżuterii w pomieszczeniach wilgotnych, czyli np. w łazience.

Zamiast tego zadbaj o to, aby biżuteria trafiła do szczelnie zamkniętego pojemnika w ciepłym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Świetnym miejscem na przechowywanie biżuterii srebrnej może być ozdobna szkatułka ustawiona np. w sypialni czy garderobie.

Jak dbać o biżuterię złotą?

Biżuteria górska
Kliknij w zdjęcie i zobacz złoty naszyjnik górska panorama!

Złoto rządzi się swoimi prawami. Ten szlachetny metal wyróżnia się dużą odpornością na korozję, a co więcej nie utlenia się. Jeśli jednak chcesz, aby twój ulubiony pierścionek górska panorama czy inny element biżuterii z motywem gór wykonany ze złota nie stracił blasku, zwróć przede wszystkim uwagę na kontakt z detergentami i kosmetykami.

Szkodliwy wpływ na wygląd złotej biżuterii górskiej może mieć kontakt z chlorem, dlatego jeśli wybierasz się na basen, swoje błyskotki lepiej zostaw w domu. Uważaj także podczas sprzątania – silne detergenty czyszczące mogą sprawić, że biżuteria straci na wyglądzie. Podobne działanie mogą wykazywać niektóre balsamy i kremy.

Kliknij i zobacz złoty medalik z Giewontem!

Jak wyczyścić złotą biżuterię? Najlepiej w tym celu zastosować delikatny środek czyszczący np. płyn do mycia naczyń rozcieńczony w ciepłej wodzie.

Podobnie, jak w przypadku srebrnej biżuterii górskiej, swój pierścionek górska panorama czy kolczyki z górami lub inne świecidełka przechowuj w szczelnie zamkniętym pojemniku w suchym miejscu.