MENU
Zaręczyny_w_tatrach

Zaręczyny w górach – gdzie oświadczyć się w Tatrach?

Szczyt Świnicy, jedna z malowniczych dolin, a może gdzieś w zachodniej części Tatr – gdzie znaleźć romantyczne miejsce na górskie oświadczyny? Jeśli planujesz zaręczyny w górach, musisz się dobrze przygotować do tego zadania. Zapraszamy na krótki przegląd idealnych miejsc na zaręczyny w Tatrach.

Zaręczyny to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu, dlatego warto zadbać o odpowiednią oprawę. Jeśli oboje kochacie góry, świetnym miejscem na oświadczyny mogą być właśnie Tatry. Jeśli szukasz pomysłu na zaręczyny w górach i nie wiesz, gdzie zabrać ukochaną, aby zadać jej to pytanie, oto kilka inspiracji.

Zaręczyny w górach – Tatry Zachodnie

Oświadczyny w górach
Pomysły na oświadczyny w Tatrach

Zachodnia część najwyższych gór Polski to dobre miejsce na górskie zaręczyny, ponieważ tamtejsze szczyty są łagodniejsze, co oznacza mniej wymagające wycieczki. Jednocześnie Tatry Zachodnie gwarantują malownicze widoki, które zapadają w pamięci na długo. Gdzie zatem oświadczyć się w tej części Tatr?

 • Wołowiec – chociaż ten szczyt nie należy do szczególnie wymagających, ani wysokich (liczy sobie 2063 m n.p.m), to zdecydowanie warto postawić właśnie na Wołowiec, jeśli szukasz miejsca na spektakularne zaręczyny w Tatrach. Z wierzchołka szczytu jak okiem sięgnąć, rozciągają się malownicze i rozległe panoramy Tatr. Co więcej, jak czytamy w serwisie Tatromaniak.pl, na zboczach Wołowca często można spotkać kozice górskie.
 • Czerwone Wierchy – to tak naprawdę aż cztery szczyty, czyli: Kopa Kondracka, Małołączniak, Krzesanica i Ciemniak. Trasa prowadząca przez Czerwone Wierchy nie jest trudna, ale występują tu strome odcinki, a wędrówka wymaga uważności, ponieważ nieopodal szlaku znajdują się strome urwiska.

Jeśli szukasz pomysłu na zaręczyny w górach i zależy ci na naprawdę widokowej trasie, warto obrać drogę startującą w Kirach.

 • Trzydniowiański Wierch – szczyt liczący sobie 1758 m n.p.m. może być dobrym miejscem na zaręczyny w Tatrach, jeśli nie chcesz planować na ten wyjątkowy dzień zbyt forsownej wycieczki. Na Trzydniowiański Wierch wiedzie przyjemna trasa wprost z Doliny Chochołowskiej, a z grani roztacza się malownicza panorama Tatr Zachodnich. Wycieczkę można przedłużyć o wędrówkę na Kończysty Wierch, jeśli szukasz miejsca na zaręczyny w górach, gdzie wysokość przekracza 2000 m n.p.m.

Tatry Wysokie

Zaręczyny w Tatrach
Kliknij w zdjęcie i zobacz pierścionek zaręczynowy z szafirem!

Jeśli macie już doświadczenie na tatrzańskich szlakach i wspólnie przeszliście niejedną drogę, która zwykłego turystę mogłaby przyprawić o zawrót głowy, warto zaplanować górskie oświadczyny w Tatrach Wysokich.

 • Świnica – to jeden ze słynniejszych tatrzańskich szczytów, którego charakterystyczna sylwetka wyraźnie odznacza się w okolicznej panoramie. Jeśli szukasz miejsca na zaręczyny w górach, gdzie widoki są naprawdę spektakularne i można się dostać w miarę łatwo, warto postawić właśnie na Świnicę.

Musisz jednak mieć na uwadze fakt, że bliskość górnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch sprawia, że szczyt jest licznie odwiedzany przez turystów, co może nieco zaburzyć romantyczną atmosferę podczas górskich zaręczyn. W takim przypadku to może być lepsza opcja, jeśli zastanawiasz się, gdzie w zimie się oświadczyć lub planujesz wyjazd poza sezonem.

 • Kościelec – tego szczytu nie sposób pomylić z żadnym innym w Tatrach. Strzelista bryła wznosząca się nad Doliną Gąsienicową swoją nazwę zawdzięcza podobieństwu do wieży kościelnej. Chociaż Kościelec oglądany z poziomu doliny prezentuje się naprawdę imponująco, to trasa wiodąca na szczyt wcale nie jest taka trudna, jak mogłoby się wydawać. Doświadczeni i dobrze zaopatrzeni turyści poradzą sobie ze szlakiem bez kłopotu.
 • Przełęcz Krzyżne – to miejsce, które w wielu przewodnikach po Tatrach jest wskazywane jako jedno z najbardziej widokowych. Z przełęczy roztacza się malownicza panorama gór, a szczególnie urokliwie prezentuje się z tego punktu Dolina Pięciu Stawów Polskich. Wędrówka na Krzyżne to żmudna trasa, więc jeśli chcesz właśnie tam zaplanować swoje zaręczyny w górach, warto zrobić przystanek w Murowańcu.

Pomysł na zaręczyny w górach – tatrzańskie doliny

Jeśli zaręczyny w Tatrach mają oznaczać niezbyt forsującą wycieczkę gwarantującą jednak piękne widoki, dobrym rozwiązaniem będą tatrzańskie doliny. Oto kilka naszych propozycji.

 • Dolina Kościeliska, Wąwóz Kraków – jeśli szukasz miejsca na zaręczyny w górach, gdzie panuje tajemnicza atmosfera, a otoczenie tworzy scenerię przypominającą filmy fantasy, Wąwóz Kraków może być strzałem w dziesiątkę. Ta boczna odnoga Doliny Kościeliskiej to wyjątkowo malowniczy zakątek Tatr Zachodnich, a prowadzący tu szlak gwarantuje przyjemny spacer.
 • Czarny Staw pod Rysami w Dolinie Rybiego Potoku – tego miejsca w zasadzie nikomu nie trzeba przedstawiać. Czarny Staw pod Rysami będzie lepszym pomysłem na zaręczyny w Tatrach, niż leżące poniżej Morskie Oko z kilku powodów. Przede wszystkim znad tafli jeziora roztacza się znakomity widok na Mięguszowieckie Szczyty i Kazalnicę. Po drugie, jeśli chcesz uniknąć tłumu turystów, masz na to większe szanse właśnie przy Czarnym Stawie, niż przy Moku.
 • Polana Chochołowska – kolejna wizytówka Tatr w naszym zestawieniu, którą bez wątpienia wszyscy kojarzą z krokusami. Oświadczyny takiej scenerii z pewnością będą niezapomnianie. Ten zakątek gór warto wybrać zdecydowanie poza sezonem, ponieważ w wakacje czy weekendy cała Dolina Chochołowska jest oblegana przez turystów.

Zaręczyny w górach zimą – łatwo dostępne miejsca na zimowe oświadczyny

Kliknij w zdjęcie i zobacz złoty pierścionek zaręczynowy z diamentem!

Zima w Tatrach rządzi się swoimi prawami – niskie temperatury i krótki dzień to główne czynniki, które wpłyną na organizację zaręczyn w górach właśnie o tej porze roku. Dlatego jeśli planujesz zadać to jedno z najważniejszych pytań w życiu właśnie zimą, najlepiej postawić na krótsze i bezpieczniejsze trasy. Pamiętaj jednak, że niezależnie od planów, przed ruszeniem na szlak z ukochaną sprawdź bieżące prognozy oraz informacje na temat zagrożenia lawinowego publikowane przez TOPR.

 • Rusinowa Polana – jeśli zastanawiasz się, gdzie oświadczyć się zimą i szukasz malowniczego miejsca, ale obawiasz się zbyt wymagającej trasy, szlak w kierunku Rusinowej Polany to dobre rozwiązanie. Droga ma łagodny przebieg i nie jest wymagająca, a na jej końcu czeka rozległa hala z ławkami i niesamowitym widokiem na Tatry Wysokie.
 • Hala Gąsienicowa to kolejny pomysł na zaręczyny w górach, jeśli zależy ci na pięknej scenerii i niezbyt forsownej trasie. Co prawda, aby dojść do Hali trzeba trochę powędrować, ale nie jest to wymagający szlak. Na jego końcu czekają za to charakterystyczne pasterskie szałasy oraz piękny widok na Kościelec.
 • Kasprowy Wierch – jeden z najpopularniejszych tatrzańskich szczytów to kolejna gwarancja pięknych widoków roztaczających się z grani. Kasprowy Wierch może być punktem wypadowym dla dalszej wycieczki np. na wspomniane już Czerwone Wierchy lub Świnicę. Jeśli postawisz na wjazd pierwszym kursem kolejki lub pojawisz się Tatrach poza sezonem, bardzo prawdopodobne, że uda ci się uniknąć tłumów.
Zaręczyny w Tatrach
Górski pierścionek zaręczynowy