MENU

Obrączki ślubne – jakie wybrać?

Jak wybrać obrączki ślubne? Jaka próba złota jest najlepsza do obrączek? A jakie obrączki są najwygodniejsze? Jeśli przed tobą trudna decyzja, jakie obrączki wybrać, w naszym poradniku znajdziesz garść pomocnych wskazówek.

Obrączki ślubne to szczególny rodzaj biżuterii. Są symbolem miłości i wspólnej życiowej drogi. Z reguły po uroczystym włożeniu biżuterii w trakcie ceremonii zaślubin, obrączki towarzyszą nam każdego dnia. Dlatego tak ważne jest, aby były nie tylko piękne, ale też wygodne. Oto kilka wskazówek, dzięki którym wybierzesz obrączki idealne.

Nietypowe obrączki ślubne czy klasyczne?

Kliknij w zdjęcie i zobacz obrączki ślubne Hilly Sheep

Na biżuteryjnym rynku znajdziesz zatrzęsienie wzorów obrączek ślubnych. Pośród tylu pięknych modeli łatwo o zawrót głowy. Jak zatem wybrać te idealne? Istnieje kilka sprawdzonych i popularnych obecnie tropów.

Pierwszy z nich to minimalizm. Obrączki ślubne minimalistyczne to dobre rozwiązanie, jeśli wraz z partnerem lub partnerką cenicie sobie subtelną biżuterię. W kolekcji Hilly Sheep znajdziecie np. obrączki ślubne Skała, które są utrzymane właśnie w duchu biżuteryjnego umiaru. Ich wzornictwo jest nieskomplikowane, a faktura obrączek jest inspirowana powierzchnią górskich głazów. Obrączki są dostępne w wersji z białego i żółtego złota.

Kolejny trop to szalenie popularny i efektowny styl boho. Obrączki ślubne boho dostępne w naszej ofercie to modele z kłosem. Prezentują się bardzo efektownie, a światło odbijające się od złota pięknie podkreśla wzór. To z kolei biżuteria inspirowana ludowymi akcentami.

Natomiast jeśli chcesz postawić na nietypowe obrączki ślubne, które staną się symbolem miłości i górskiej pasji, zwróć uwagę na nasz model z panoramą Tatr. To efektowna biżuteria, ponieważ liczą sobie aż 6 mm szerokości, ale dzięki temu udało nam się zawrzeć na nich rzeczywistą panoramę Tatr. Jeśli zatem szukasz szerokich obrączek i chcesz, żeby ukochane góry były zawsze blisko, chociażby symbolicznie, to może być dobry wybór.

Obrączki ślubne – białe złoto czy żółte? A może różowe?

Kliknij w zdjęcie i zobacz obrączki ślubne Hilly Sheep

Czy wiesz, że o kolorze złotej biżuterii decydują przede wszystkim domieszki innych metali zawartych w stopie? W przypadku żółtego złota jest to miedź, ale przede wszystkim srebro. Z kolei białe złoto swoją barwę zawdzięcza palladowi lub niklowi oraz wykończeniu powierzchni metodą rodowania, czyli pokrycia biżuterii warstwą rodu. Co do właściwości użytkowych, obrączki z białego i żółtego złota w zasadzie niczym się nie różnią. Metal wybarwiony na biało może jednak z czasem tracić swój połysk, ponieważ warstwa rodu może się zetrzeć.

Klienci zastanawiają się też często, jakie są próby białego złota. Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta – białe złoto występuje w dokładnie takich samych próbach, jak jego złoty odpowiednik. O tym, jakie są próby złota przeczytasz w paragrafie poniżej.

Przeczytaj również: Jak wybrać pierścionek zaręczynowy?

Jaka próba złota do obrączek?

Na początek nieco teorii. Zanim zaczniemy zastanawiać, się jaka próba złota jest najlepsza do obrączek ślubnych, warto liznąć nieco teorii z zakresu metalurgii. Co to tak naprawdę oznacza, że złoto jest danej próby? Otóż wartość kryjąca się za próbami złota informuje nas, jaki procent stopu użytego do produkcji biżuterii stanowi czyste złoto.

Musisz wiedzieć, że złota biżuteria lub inne przedmioty określane tym mianem, powstają ze stopu złota z innymi metalami oraz topnikami. Złoto jest bowiem bardzo miękkie i domieszki innych związków sprawiają, że biżuteria jest trwała i zachowuje swój blask na długie lata. Idąc tym tropem, próba złota 333 zawiera 33,3% czystego złota, próba 375 to 37,5 %, a próba 585 zawiera już aż 58,5%.

Wróćmy jednak do obrączek ślubnych – jaka próba złota będzie najlepsza? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W jubilerstwie najczęściej stawia się na obrączki ślubne 585 lub 375. Te próby dają świetny stosunek jakości do ceny produktu. W przypadku bardzo wysokich prób złota np. 750 trzeba mieć na uwadze, że biżuteria może się zniszczyć. Z uwagi na dużą zawartość złota, obrączki wykonane z materiału tej próby będą bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne.

Więcej na ten temat przeczytasz na blogu naszej siostrzanej marki Solkatt Jewellery – Jakie są próby złota?

Jakie obrączki są najwygodniejsze?

W tym przypadku jeśli chodzi o wielkość czy szerokość obrączek, wiele zależy od indywidualnych preferencji. Na pewno warto jednak zwrócić uwagę na wewnętrzną część obrączki. Musisz wiedzieć, że obrączki wykończone w tzw. „soczewkę” uznaje się za bardzo wygodne. Wnętrze takich obrączek jest lekko zaokrąglone co sprawia, że biżuteria nie przykleja się do skóry, a leży na niej lekko, co zapewnia poczucie komfortu. Co więcej, obrączki wykończone w ten sposób gładko suną po palcu podczas zakładania, co jest szczególnie ważne podczas uroczystości zaślubin. Nie obawiaj się jednak, że obrączki tego typu będą spadać – dobrze dobrany rozmiar i wykończenie wnętrza obrączek w soczewkę gwarantują, że biżuteria będzie się idealnie trzymać na palcu.

Na którym palcu nosi się obrączki?

Kliknij w zdjęcie i zobacz obrączki ślubne Tatry

Tradycyjnie obrączki ślubne nosi się na palcu serdecznym prawej ręki. Dawniej wierzono bowiem, że z tego palca biegnie żyła, która kieruje się wprost do serca. Biżuteria ślubna noszona właśnie na palcu serdecznym miała zatem przynieść szczęście w miłości. Co ciekawe, wiele osób przekłada obrączkę na palec serdeczny lewej ręki, ponieważ tak im wygodniej. Więc decyzja tak naprawdę należy do ciebie. Musisz jednak mieć na uwadze, że szerokość palców może się różnić. W zależności od tego, czy jesteśmy lewo- czy praworęczni, ręka aktywniejsza z reguły ma nieco szersze palce.

Jak nosić pierścionek zaręczynowy i obrączkę?

Pierścionki zaręczynowe zakłada się również na palec serdeczny prawej ręki. Stąd często rodzi się pytanie, jak nosić pierścionek zaręczynowy i obrączkę? Popularnym rozwiązaniem jest noszenie biżuterii razem na jednym palcu. Obrączka, jako z reguły masywniejsza biżuteria trafia bliżej nasady palca, a powyżej niej zakłada się pierścionek. To rozwiązanie, które prezentuje się bardzo dobrze, a zwłaszcza jeśli pierścionek zaręczynowy i obrączka są utrzymane w podobnym wzornictwie. Alternatywnym rozwiązaniem jest przełożenie pierścionka zaręczynowego na palec serdeczny lewej ręki.